Harcerze

 

Patriotyczna wieczornica pokoleń czwartek, 14 listopada, 2019 - 14 listopada 2019 r. harcerze uczestniczyli w zorganizowanej przez Koło PZERI z Wielkiego Klincza uroczystości patriotycznej. W czasie obchodów związanych z odzyskaniem Niepodległości przez Polskę, zostały odśpiewane pieśni patriotyczne  i harcerskie. Młodzież mogła również uczestniczyć w warsztatach podczas których wykonywali… Czytaj dalej »
Alert Pamięci w Warszawie wtorek, 29 października, 2019 - W dniach od 27-29 września 2019r., ponad stu harcerzy z Hufca Kościerzyna wzięło udział  w ogólnopolskiej zbiórce Alertu Pamięci 80. rocznica przejścia ZHP do konspiracji. 27 września 1939 roku powstało Polskie Państwo Podziemne, a Związek Harcerstwa Polskiego rozpoczął konspiracyjną działalność pod kryptonimem “Szare Szeregi”. Harcerki… Czytaj dalej »
BIWAK HARCERZY NA WYSPIE SOBIESZEWSKA piątek, 25 października, 2019 - Harcerze z Łubiany i Wielkiego Klincza brali udział w biwaku skautowym na Wyspie Sobieszewskiej pod koniec października. Druhny i druhowie mieli możliwość spojrzenia na odległą część Gdańska z perspektywy poszukiwaczy Bursztynowej Komnaty. W poszukiwaniu komnaty, trzeba było wziąć udział w grze… Czytaj dalej »
Biwak naborowy 2019 sobota, 21 września, 2019 - W dniach od 20-21 września 2019r. odbył się biwak naborowy 11 dh im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w naszej szkole. Z wielkim zapałem harcerze przystępowali do ciekawych zadań biwakowych, takich jak: apel, świecowisko, gra terenowa "Miasto gnomów". W czasie trwania… Czytaj dalej »
IX Rajd Patriotyczny wtorek, 15 stycznia, 2019 - Tradycyjnie na terenie Wielkiego Klincza odbyły się uroczystości związane z obchodami upamiętniającymi Wkroczenie Wojskich Polskich na Pomorze. Mieszkańcy  na kilka godzin mogli cofnąć się w czasie o 99 lat i przypomnieć sobie historyczne wydarzenie, jakim było przybycie armii generała Hallera… Czytaj dalej »
27 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY niedziela, 13 stycznia, 2019 - Harcerze i uczniowie ze Szkoły w Wielkim Klinczu brali udział w 27 finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od samego rana na ulicach Kościerzyny i Wielkiego Klincza pojawili się pierwsi wolontariusze, którzy kwestowali na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co… Czytaj dalej »
Betlejemskie Światło Pokoju sobota, 15 grudnia, 2018 - znakiem nadziei na życie w pokoju, bez wojen i niepotrzebnych konfliktów. Akcję przekazywania światełka rozpoczęto w 1986 r. Rok później patronat nad nią przejęli skauci austriaccy, którzy teraz co roku rozpoczynają na początku grudnia wędrówkę światełka po świecie. Harcerze z… Czytaj dalej »
Wyjazd do kina „Remus” środa, 5 grudnia, 2018 - Dnia 5 grudnia 2018r. harcerze z Wielkiego Klincza pojechali do kina „Remus” w Kościerzynie na mikołajkową projekcję filmu "Dziadek do orzechów i cztery królestwa". Głównym celem wyjazdu było m.in. integracja harcerzy, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Po… Czytaj dalej »
IX RAJD PATRIOTYCZNY W KOŚCIERZYNIE niedziela, 11 listopada, 2018 - 11 listopada 2018r. harcerze z 11 drużyny uczestniczyli w rajdzie, który odbył się szlakiem przeszłości. Drużyna otrzymała mapę i kartę, według której zaliczali przygotowane 19  zadań na terenie Kościerzyny. Na trasie rajdu m.in. trzeba było zaliczyć punkt starostwa kościerskiego, PCPR-u,… Czytaj dalej »
Nietypowe upamiętnienie odzyskania niepodległości-las w kształcie orła. niedziela, 21 października, 2018 - Harcerki i harcerze z naszej drużyny w sobotę 20 października uczestniczyli w nietypowej akcji –„LAS DLA NIEPODLEGŁEJ”. Na terenach dotkniętych przez ubiegłoroczną nawałnicę, sadzili las w kształcie orła. Wszystko z okazji zbliżającego się stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Sadzenie lasu… Czytaj dalej »
Start harcerski w Garczynie 2018 piątek, 21 września, 2018 - W piątek, 21 września harcerze Hufca Kościerzyna spotkali się na starcie roku harcerskiego  w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie. Harcowanie rozpoczęto od ogniska, podczas którego wspominano jak 100 lat powstała Ojczyzna i Związek Harcerstwa Polskiego. Sobotni poranek zaczął się od… Czytaj dalej »
XIV Turniejada Zielonego Słonia w Wielkim Klinczu niedziela, 19 marca, 2017 - W dniach 17-19 marca 2017r. w Wielkim Klinczu odbyła się XIV Turniejada Zielonego Słonia, pod hasłem: „Szlakiem Żołnierzy Wyklętych". Imprezę przygotowali ubiegłoroczni zwycięzcy, czyli 11DH im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Drużyna ta działa przy Zespole Kształcenia w Wielkim Klinczu, dlatego… Czytaj dalej »
25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poniedziałek, 16 stycznia, 2017 - 25.Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem „Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom". W czasie tegorocznego Finału uczniowie i harcerze z Zespołu Kształcenia kwestowali  w Kościerzynie, Rekownicy i w Wielkim… Czytaj dalej »
Betlejemskie Światło Pokoju 2016 piątek, 16 grudnia, 2016 - Odważnie twórzmy pokój - to hasło tegorocznej wędrówki Betlejemskiego Światełka Pokoju, które dzięki kościerskim harcerzom 15 grudnia 2016r. rozświetliło Serce Kaszub. W czwartkowe popołudnie druhowie zebrali się wraz z mieszkańcami i przedstawicielami władz samorządowych na rynku, gdzie uroczyście dokonano przekazania… Czytaj dalej »
Turniej o „Złote Coś” wtorek, 29 listopada, 2016 - W dniach od 18-20 listopada 2016r. Stara Kiszewa gościła harcerzy z Hufca Kościerzyna oraz gości z Hufca Bytów na II Turniejadzie o „Złote Coś”. Prekursorem imprezy była 11DH z Wielkiego Klincza. Głównym celem biwaku nie była wygrana, lecz nawiązywanie przyjaźni… Czytaj dalej »
Listopad miesiącem pamięci… wtorek, 15 listopada, 2016 - W listopadzie , harcerze z Wielkiego Klincza podjęli inicjatywę mającą na celu upowszechnienie idei pamięci narodowej związanej z upamiętnieniem miejsc walk i męczeństwa narodu polskiego. Wcześniej zaangażowali się w poszukiwanie informacji  związanych z  ofiarami II wojny światowej. Na terenie Gminy… Czytaj dalej »
Święto Niepodległości w Kościerzynie piątek, 11 listopada, 2016 -   W 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, harcerze z 11DH po raz kolejny brali udział w obchodach Święta Narodowego. Obchody  rozpoczęły się od mszy  świętej w intencji ojczyzny w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Po niej drużyny z Hufca Kościerzyna… Czytaj dalej »
START HARCERSKI piątek, 23 września, 2016 - W piątek, 23 września 2016r. rozpoczął się  Start   Harcerski Hufca Kościerzyna w Zespole Szkół  w Lipuszu. Start Harcerski rozpoczyna kolejny rok harcerskiej przygody. Tegoroczny był związany z świętowaniem 10-tych urodziny 7 DH im. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego z Lipusza.… Czytaj dalej »
TURNIEJADA O PUCHAR ZIELONEGO SŁONIA 2016 poniedziałek, 14 marca, 2016 - W dniach 11-13.03.2016 r. w Dziemianach odbył się XIII Turniej o puchar Zielonego Słonia. Do Dziemian zjechali się harcerze z Wiel­kiego Klincza, Kościerzyny, Stężycy, Lipusza, Starej Kiszewy, Kalisza i Łubiany. Gos­podarzem  imprezy była 12 Druży­na Harcerska w Kościerzyny. W piątek,… Czytaj dalej »
Rajd Kaszubski niedziela, 31 stycznia, 2016 - VI Rajd Kaszubski z okazji 96 rocznicy wkroczenia Wojsk Polskich na ziemię kościerską.         W niedzielę 31 stycznia 2016r. mieszkańcy Wielkiego Klincza świętowali przybycie armii generała Hallera na Kaszuby. Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele… Czytaj dalej »
Dzień Babci i Dziadka środa, 20 stycznia, 2016 - 20 stycznia 2016r. harcerze zostali zaproszeni przez panią Elżbietę Brzezińską – przewodniczącą Koła PZERI na uroczystość Dnia Babci i Dziadka. Wspólna zabawa trzech pokoleń była okazją do wzięcia udziału w licznych konkursach przeprowadzonych przez harcerzy. Dzieci i dziadkowie uczestniczyli chętnie… Czytaj dalej »
Mierzymy wysoko niedziela, 10 stycznia, 2016 - W niedzielę, 10 stycznia 2016r. harcerze z 11DH ponownie zaangażowali się w zbiórkę pieniędzy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. "Mierzymy wysoko" - to hasło tegorocznego 24.Finału. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrii i godną opiekę… Czytaj dalej »