Święto Niepodległości w Kościerzynie

  W 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, harcerze z 11DH po raz kolejny brali udział w obchodach Święta Narodowego. Obchody  rozpoczęły się od mszy  świętej w intencji ojczyzny w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Po niej drużyny z Hufca Kościerzyna przemaszerowali pod Grób Nieznanego Żołnierza i Pomnik Chrystusa Króla, gdzie złożyli wiązanki kwiatów. Po uroczystościach przy pomnikach pamięci, młodzież udała się do Ogródka Jordanowskiego, gdzie już po raz dziewiąty odbył się rajd patriotyczny.   Uczestnicy rajdu , mieli  niepowtarzalną okazję spojrzeć na Kościerzynę z wieży widokowej Starostwa Powiatowego. Harcerze zmagali się na poszczególnych punktach: Bractwo Kurkowe sprawdzało celność, Muzeum Ziemi Kościerskiej – wiedzę na temat Tomasza Rogali, w punkcie kaszubskim można było skosztować swojskiego jadła i odśpiewać alfabet kaszubski, w Bibliotece Miejskiej podzielić się wiadomościami na temat Tomasza Rogali, w Parafii Świętej Trójcy wykazać swoją znajomość postaci ks. Leona Heyke, w Komendzie Powiatowej Policji sprawdzić swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa, u strażaków wykazać się wiedzą ppoż., Kościerskie MORSY promowało ochronę zdrowia. Ponadto było  wiele innych  atrakcji m.in. zwiedzanie obozu wojsk napoleońskich, rozmowy z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, przejażdżka dorożką.

W czasie rajdu odbyły się  dwa  questy pt. „Śladami kościerskich bohaterów”, który przybliżył  harcerzom ważne postacie związane z Kościerzyną, natomiast drugi pt. „Śladami kościerskiej historii” związany był z  wydarzeniami historycznymi miasta. Questing polegał na przejściu nieoznakowanym szlakiem punktów, które za pomocą rymów i zagadek oprowadzały  uczestników po wyjątkowych miejscach w Kościerzynie.

 

Wyniki IX Rajdu Niepodległości:
Drużyny:
1. VII Drużyna Harcerska z Lipusza
2. Wilki-11DH z Wielkiego Klincza
3. 10 Drużyna Harcerska z Kościerzyny
4. 11 Drużyna Harcerska z Wielkiego Klincza
5. 4 Drużyna Harcerska Koniczyna ze Stężycy
6. PPAP SQUAD/23 Dryżyna Zuchów z Łubiany

Ilona Kościelska