XIV Turniejada Zielonego Słonia w Wielkim Klinczu

W dniach 17-19 marca 2017r. w Wielkim Klinczu odbyła się XIV Turniejada Zielonego Słonia, pod hasłem: „Szlakiem Żołnierzy Wyklętych”. Imprezę przygotowali ubiegłoroczni zwycięzcy, czyli 11DH im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Drużyna ta działa przy Zespole Kształcenia w Wielkim Klinczu, dlatego tam właśnie mieściła się baza zlotu. W tegorocznym turnieju uczestniczyło blisko 200 harcerzy i instruktorów z Hufca Kościerzyna i Stężycy.

Dla najlepszej, z ośmiu rywalizujących drużyn harcerskich, czekała nagroda – Zielony Słoń i organizacja przyszłorocznej edycji turnieju.

Turniej rozpoczął się w piątkowe popołudnie. Wieczorem miało miejsce świecowisko, podczas którego harcerze zaprezentowali przygotowane wcześniej teledyski do piosenek upamiętniających żołnierzy wyklętych oraz wywiady przeprowadzone w swojej lokalnej społeczności mające na celu poznanie wiedzy mieszkańców na temat żołnierzy niezłomnych.
W sobotę odbył się rajd pieszy, w czasie którego harcerze musieli wykazać się wiedzą i swoimi umiejętnościami, natomiast popołudniu zostały przedstawione gry związane z tematyką tegorocznego Słonia. Każda konkurencja była oceniana przez jury, w skład którego wchodzili instruktorzy, ale też harcerze. Suma punktów zdobytych podczas trzydniowej turniejady, zadecydowała o zwycięzcy. Zwycięzcą zmagań okazała się 23 Drużyna Harcerska „Remusowa Kara” z Łubiany, której przypadł zaszczyt organizacji przyszłorocznego „Słonia”.

Harcerze z 11 Drużyny Harcerskiej dziękują za pomoc w organizacji biwaku: Grzegorzowi Piechowskiemu -Wójtowi Gminy Kościerzyna, Wojciechowi Drzewińskiemu- dyrektorowi Zespołu Kształcenia w Wielkim Klincz, paniom Barbarze Czyżewskiej i Danucie Okrój.

Ilona Kościelska