15 listopada w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z panią Wiolettą Piasecką, pisarką dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Pani Wioletta jest absolwentką Wydziału Historyczno – Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie studiowała filologię polską, specjalizacja – literatura dla dzieci i młodzieży. Jest autorką ponad 40 baśni i bajek dla dzieci, dwóch biografii m.in. Hansa Chrystiana Andersena i Faustyny Morzyckiej, książek dla młodzieży i dorosłych oraz kilku sztuk teatralnych, wielu słuchowisk radiowych.
Prowadzi spotkania autorskie na terenie całego kraju, organizowane również za granicą w Stanach Zjednoczonych, Francji, Norwegii, we Włoszech czy na Litwie.
Pani Wioletta Piasecka bardzo szybko nawiązała doskonały kontakt z dziećmi. Dała się poznać jako niezwykle radosna i serdeczna osoba. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas III z wychowawcami oraz dodatkowo uroczystość uświetniła swą obecnością emerytowana polonistka pani Elżbieta Brzezińska prezes KPZERiI w Wielkim Klinczu. Spotkanie odbyło się w zawężonym gronie z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Pisarka opowiadała o swoich książkach i ich bohaterach. A szczególnie o książce pt.: „Ignaś. Opowieści patriotyczne”. Jest to opowieść o chłopcu (Ignacym Janie Paderewskim), który marzył o tym, by zostać wielkim człowiekiem i chciał zrobić coś dobrego dla Polski.
Drugą prezentowaną książką była „Faustynka. Opowieści patriotyczne”. Obie prezentowane książki to opowieści o niezwykłych ludziach, o wielkiej odwadze i patriotyzmie. Ich życie przypadło na czasy gdy Polski nie było na mapie świata, gdyż znajdowała się pod zaborami. Mimo to oboje mieli wielkie marzenie – by Polska odzyskała niepodległość.
Dzieci nie tylko słuchały z uwagą, ale aktywnie uczestniczyły w spotkaniu i chętnie zadawały ciekawe pytania. Dowiedzieli się, że warto rozwijać swoje pasje bez względu na trudności, które stoją nieraz na naszej drodze. Pani Wioletta wystąpiła z teatrzykiem kukiełkowym swojego autorstwa, przedstawiła wiersz o wesołym piesku.
Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły przygotowany przez siebie upominek. Uczniowie mogli zakupić książki pisarki z dedykacją i jej autografem. Głównym celem bezpośredniego kontaktu z autorem jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
Renata Abramowska