OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W BIBLIOTECE

 29 września br. w bibliotece obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jest to wspaniała okazja do wprowadzenia uczniów w magiczny świat książek. Celem święta jest promowanie głośnego czytania dzieciom, a także nabywanie przyjemności z czytania i słuchania wśród najmłodszych.

W spotkaniu czytelniczym udział wzięli uczniowie klas III szkoły podstawowej, nauczyciele oraz dyrekcja szkoły. Uroczystość rozpoczęła się piosenką pt.: „W podróż z książką”, którą zaśpiewali uczniowie. Następnie odbyło się głośne czytanie książki „Asiuni” Joanny Papuzińskiej przez organizatorów bibliotekarza panią Renatę Abramowską i wychowawcę klasy 3a panią Marię Platę. Lektura ta jest niezapomnianą lekcją historii polecana do wspólnego rodzinnego czytania. To wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych czytelników. Joanna Papuzińska opisała wojnę w taki sposób, by problem  ten mogło pojąć dziecko. Jest to historia małej dziewczynki, która opowiada nam o II wojnie światowej. Historię Asiuni przekazała nam Joanna Papuzińska, która była tą Asiunią z książki. Wszystko podane jest w łagodny, wyważony sposób dostosowany do wieku odbiorcy. Oswaja kilku i kilkunastoletnich czytelników z tematem wojny. Niezwykle ważne jest, by historie dzieci z tamtego okresu trafiały do młodych czytelników, którzy czytając historię małej dziewczynki, małej Asiuni, nauczą się empatii i dowiedzą, że coś takiego jak wojna istnieje.

Po wysłuchaniu z wielką uwagą lektury, uczniowie Marta Ebertowska i Hubert Borkowski – Lis zaśpiewali piosenkę pt.: „Czy wojna jest dla dziewczyn” oraz uczennice Iga Kamińska, Maja Wnuk wyrecytowały wiersz Marty Próchniewicz pt.: „Warto czytać”.

Następnie dzieci musiały wykazać się wiedzą i umiejętnością zapamiętanych wiadomości z przeczytanej przez lektorów książki podczas turnieju liderów i gry klasowej, gdzie liczył się refleks co sprawiło dzieciom wiele satysfakcji i radości. Uczniowie wykazali się wysokim poziomem wiedzy. Zostali uhonorowani nagrodami i upominkami.

Dzięki czytaniu zdobywa się istotne kompetencje intelektualne: uczy się języka oraz myślenia. Współczesny człowiek musi umieć samodzielnie myśleć   i podejmować decyzje. Powinien też swobodnie i poprawnie posługiwać się językiem, który dla każdego z nas jest prawdziwą wizytówką – w szkole, w pracy i w życiu. Język to przecież podstawowe narzędzie myślenia, zdobywania wiedzy, komunikacji z ludźmi i udziału w kulturze. Dobrze dobrane książki pomagają w rozwijaniu słownictwa, wiedzy i nauczaniu wartości.

       Warto więc uczynić z czytania codzienny rytuał. Szczególnie w dobie, smartfonów, tabletów, gier komputerowych i bajek w telewizji jest to kluczowe dla prawidłowego rozwoju dziecka. Życzymy, by czytanie książek było nieustającą przygodą i odkrywaniem świata.

Renata Abramowska, Maria Plata