NARODOWE CZYTANIE „PRZEDWIOŚNIA” STEFANA ŻEROMSKIEGO W WIELKIM KLINCZU

W trwającym jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości  8 września 2018 roku odbyła się siódma edycja akcji „Narodowe Czytanie” pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. W ogólnopolskie czytanie włączyła się Biblioteka Szkolna i Biblioteka Publiczna w Wielkim Klinczu.  Organizatorami tej akcji były nauczycielki Renata Abramowska i  Jolanta Jereczek.

Tegoroczna lektura „Narodowego Czytania” to „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, która została ogłoszona i podana do publicznej wiadomości przez Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Przywitanie uczestników i przybyłych gości nastąpiło o godzinie 10ᴼᴼ w bibliotece. Następnie przybliżono biografię autora i genezę czytanej powieści.  Tegoroczną adaptację przygotował Andrzej Dobosz, felietonista i krytyk literacki. Pozwoliło to wybrać konkretny rozdział, który może być czytany niezależnie od pozostałych.  Organizatorzy wybrali rozdział IV pt. „Podróż przez Rosję. Opowieść o szklanych domach” i zaprosili do udziału w „Narodowym Czytaniu” jako lektorów przedstawicieli lokalnej społeczności: wójta gminy Kościerzyna pana Grzegorza Piechowskiego, księdza Piotra Pietrzyka proboszcza parafii Wielkiego Klincza pod wezwaniem ”Świętej Rodziny”, Dyrektora Zespołu Kształcenia w Wielkim Klinczu Wojciecha Drzewińskiego, panią Elżbietę Brzezińską prezes KPZERiI w Wielkim Klinczu oraz emerytowaną księgową panią Zofię Cieszewską.

W związku z „Narodowym Czytaniem” „Przedwiośnia” wolontariusze biblioteki przygotowali dwie wystawy. Pierwsza z nich dotyczyła 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pod hasłem: „Ojcowie Polskiej Niepodległości”. Z kolei druga to wystawa  makiet „szklanych domów”.   Wystrój biblioteki był ściśle związany z tematyką narodową. Ponadto w bibliotece stworzono atmosferę półmroku, a w tle wyemitowano muzykę nawiązującą do klimatu czytanej powieści.

Posiadacze własnych egzemplarzy książki mogli je również ozdobić okolicznościową pieczęcią, którą  otrzymali organizatorzy niniejszej imprezy z Kancelarii Prezydenta RP.

Na spotkanie licznie przybyli mieszkańcy Wielkiego Klincza i okolic. Dodatkowo uroczystość uświetnili swą obecnością  sołtys Wielkiego Klincza – pani Krystyna Marczyk oraz  sekretarz KPZERiI – pan Zdzisław Brzeziński.

Na zakończenie uroczystości nastąpiły podziękowania oraz swobodne rozmowy na temat akcji „Narodowego Czytania” i „Przedwiośnia”.

Wszystkim biorącym udział dziękujemy za chęci i zaangażowanie w tym niezwykłym wydarzeniu, które miało na celu propagowanie literatury narodowej. Już dziś zapraszamy do kolejnej edycji „Narodowego Czytania”.

Renata Abramowska i Jolanta Jereczek