SZACHY W BIBLIOTECE

W bibliotece odbywają się zajęcia gry w szachy dla dzieci w grupach „0” z przedszkola „Niezapominajka”. Dzieci poznają podstawy i  taktykę gry w szachy, a także ćwiczą własny sposób myślenia. Szachiści mogą różnić się wiekiem, wiedzą, zdolnościami i doświadczeniem życiowym. Pomimo tych różnic każdy zaczynający studiowanie szachów może wynieść rozmaite korzyści.

Nauka gry w szachy wpływa dodatnio na zwiększenie aktywności umysłowej ucznia, przyczynia się do rozwoju inteligencji. Kształcą te cechy charakteru, które prowadzą do zwycięstwa, nie tylko na zawodach sportowych, ale i w życiu. Szachy zawierają wiele elementów wychowawczych. Uczą cierpliwości, samodzielności w podejmowaniu decyzji, podnoszą sprawność w planowaniu i realizacji operacji wymagających stosowania strategii i taktyki, to najlepszy trening dla doskonałej pamięci. Dają pewność siebie, uczą odpowiedzialności, rozwijają kreatywność, wyobraźnię, koncentrację i skupienie. Kształtują poczucie dyscypliny, uczciwego współzawodnictwa, wyrabiają umiejętność osiągania wyznaczonych celów.

Renata Abramowska