CHROŃ PRZYRODĘ

Ekologia należy do dziedziny nauki, która wbrew powszechnym opiniom dotyczy każdego człowieka. Już od najmłodszych lat dzieci korzystają z uroków przyrody, doceniając jej niezwykłe walory. To właśnie za jej pomocą poznają śpiew ptaków, urokliwość roślin, naturalność środowiska , a w późniejszych latach nabierają także szacunku, do wszystkiego co ich otacza. Definicja ekologii dla dzieci można ją opisać w jednym, prostym zdaniu: ekologia to nic innego jak nasz dom oraz wszystkich istot, które nas otaczają.

Edukacja na temat ekologii powinna dotyczyć wszystkich ludzi – dorosłych oraz dzieci. Im wcześniej podejmujemy działania zmierzające do zrozumienia tej dziedziny nauki ,tym lepiej okazujemy szacunek miejscu, w którym mieszkamy.

Głównymi celami edukacji ekologii są:

• odczucie pełnej odpowiedzialności do przyrody
  • uzmysłowienie, że wszystko pochodzi od przyrody

Ekologia obecnie bardzo często postrzegana jest jako trend. Jednak w przypadku osób najmłodszych może być ona prostym przesłaniem zmierzającym do szacunku tego, co nas otacza – przyrody.

W naszej bibliotece została przygotowana dla czytelników wystawa książek z literaturą fachową związaną z ochroną przyrody pod hasłem: „Chroń przyrodę”.

Renata Abramowska