Narodowe Czytanie „QUO – VADIS”

Narodowe Czytanie „QUO – VADIS” Henryka Sienkiewicza pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej

            3 września  2016 roku  odbyła się  piąta  edycja  akcji „Narodowe Czytanie”. W tym roku w akcję  ogólnopolską włączyła się nasza Biblioteka Szkolna i Biblioteka Publiczna w Wielkim Klinczu.  Organizatorami tej akcji była pani Renata Abramowska i pani Grażyna Schmidt.
Tegoroczna lektura została wybrana podczas głosowania internetowego i ogłoszona została do publicznej wiadomości przez Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę. W roku Henryka Sienkiewicza zwyciężyła wybitna powieść historyczna „QUO – VADIS”. Specjalnie na tegoroczną edycję „Narodowego Czytania” wersję skróconą przygotował Tomasz Burek, krytyk literacki, literaturoznawca. Pozwoliło to wybrać konkretny rozdział, który może być czytany niezależnie od pozostałych.  Organizatorzy wybrali rozdział VIII pt. „Niewłaściwe oskarżenie chrześcijan”.

Rozpoczęcie nastąpiło o godzinie 10.00 w bibliotece, gdyż jest miejscem sprzyjającym czytaniu, posiada swój klimat. Do udziału w tej akcji organizatorzy zaprosili gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością i użyczyli swojego głosu jako lektorzy: pana  Dyrektora szkoły Wojciecha Drzewińskiego, panią Elżbietę Brzezińską prezes KPZERiI w Wielkim Klinczu oraz emerytowana nauczycielka, pana Zdzisława Brzezińskiego emerytowanego nauczyciela i Aleksandrę Las absolwentkę naszej szkoły, czytelniczkę roku 2016.  Miłą niespodzianką było pojawienie się Pana Wójta Gminy Kościerzyna Grzegorza Piechowskiego, który włączył się w odczytanie fragmentu powieści. Henryk Sienkiewicz jest aktualny dla wielu pokoleń. Za jego przyczyną przybyli na spotkanie dzieci, młodzież, dorośli oraz pokolenie starszych mieszkańców Wielkiego Klincza. Wśród nastrojowej muzyki oraz klimatycznego wystroju, które nawiązywały do odległych czasów, mogliśmy zapoznać się z treścią „QUO – VADIS”. Organizatorzy zadbali o wystrój i muzykę nawiązującą do tematyki utworu.

Narodowe Czytanie to akcja, która propagując największe dzieła polskiej literatury, wzmacnia poczucie narodowej tożsamości i popularyzuje czytelnictwo wśród Polaków.

Renata Abramowska i Grażyna Schmidt