Wycieczka do Pracowni Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie klas 1a i 1b

W czwartek 18 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy 1a i 1b wraz z p. Anną Wołoszyk i P. Jagodą Troką oraz p. W. Labudą, wybrali się na wycieczkę do Pracowni Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie. Głównym celem wycieczki było zapoznanie uczniów z historią pracowni Neclów i pokoleniem garncarzy w ramach preorientacji zawodowej najmłodszych. Podczas wyjazdu uczniowie poznali historię powstania pracowni, zapoznali się ze sztuką prawdziwego, kaszubskiego rzemieślnictwa, obejrzeli wystawę wyrobów ceramiki ostatnich trzech pokoleń Neclów z lat 1897-1996, zwiedzili cały warsztat i pracownię gdzie wyrabia się i maluje ceramikę. Największą atrakcją jednak okazały się warsztaty, podczas których uczniowie przy pomocy rzemieślników wykonali na kole garncarskim naczynia gliniane. Każdy z uczniów miał możliwość spróbować swoich sił, wyrabiając własne naczynie, co wcale nie okazało się takie proste.

Drugim punktem wyjazdu była wizyta w Centrum Promocji i Edukacji LGR Kaszuby. To miejsce z mnóstwem atrakcji, zabaw i kreatywnych warsztatów. Dzięki uprzejmości rodzica, uczniowie mogli skorzystać z sali multimedialnej w której obejrzeli film w projekcji 3D, co spotkało się z wielką radością i entuzjazmem.

Anna Wołoszyk

Jagoda Troka