Wycieczka do Bytowa

W piękny, jesienny dzień uczniowie klas młodszych, pod opieką pani Marty Browarczyk, Anny Wołoszyk i Weroniki Labuda  wybrali się na wycieczkę z języka kaszubskiego.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie zamku krzyżackiego z przewodnikiem. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Zachodniokaszubskie. Obejrzeliśmy wystawę kaszubską: hafty, instrumenty muzyczne, rzeźby, malarstwo na płótnie i szkle, garncarstwo. Ponadto zobaczyliśmy wystawę historyczną. Ekspozycja znajdowała się w kilku komnatach. Jednym z pomieszczeń był refektarz. Były w nim: wielki krzyż, stół, ława, szafa, niewielka umywalka. Zwiedziliśmy również komnatę prokuratora, w której znajdował się miecz bytowskiego kata, zbroja średniowieczna i broń. W następnych komnatach znajdowały się kaplica i sala portretowa.

Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy się autokarem do Zagrody Cud- Miód w Niezabyszewie. Uczniowie wzięli udział w warsztatach na temat dyni, sami wykonali herbatkę, którą zabrali do domu. Po zajęciach był czas na zabawę i kiełbaskę z grilla.

Wycieczka była bardzo interesująca. W zamku dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, zaś w Zagroda Cud – Miód  zapewniła nam wspaniałą rozrywkę.

opr. Weronika Labuda