Warsztaty z ceramiki

  Dnia 22 listopada 2022r.(wtorek) uczniowie uczęszczający na zajęcia z j. kaszubskiego z klas VI i VIII pojechali do Rybackiej Grupy Lokalnej w Chmielnie na  zajęcia z ceramiki. Na zajęciach dziewczęta i chłopcy dowiedzieli się, że ceramika towarzyszy człowiekowi przez cały czas od tysięcy lat. Spożywamy w naczyniach ceramicznych, pijemy z ceramicznych kubków, na ścianach i podłogach w kuchni i łazience mamy płytki ceramiczne.

         Na początku dzieci dowiedziały się, co to jest masa plastyczna ceramiczna i skąd się ją bierze. Najpierw trzeba odnaleźć złoża kaolinu w ziemi, potem wykopać i zostawić „ pod gołym niebem” na co najmniej dwa lata. Glina przemarznie, przeschnie, przemoknie: pory roku i zmienne warunki atmosferyczne powodują, że nabiera właściwości plastycznych. Potem należy ją namoczyć, oczyścić, odpowietrzyć i wyrobić. I można już ulepić cudne w kształtach i formie przedmioty dekoracyjne i użytkowe.

          Dzieci poznały  technikę ceramiczną: tworzenie miseczek  za pomocą techniki wałeczkowej. Nie była to prosta sprawa, gdyż glina dość szybko wysycha. Dzieci nauczyły się jak łączyć ze sobą kawałki masy i wiedzą już, że szlam pomaga w tym by nie zalepić powietrza, inaczej naczynie mogłoby pęknąć podczas schnięcia. Uczniowie wykonali własnoręcznie niezwykłe i niepowtarzalne miseczki.

       Gdy prace trochę „stężały” czyli przeschły dzieci zabrały się za zdobienie. Malowały angobami, a są to  specjalne farby do ceramiki składające się  między innymi z kaolinu i barwników. Muszą być specjalne, bo mają wytrzymać temperaturę ponad tysiąc stopni, a to cztery razy więcej niż zwykły piekarnik w naszych domach. I co dalej z naszymi dziełami?

      Teraz muszą wyschnąć, by można było je wypalić. Najpierw zostaną wypalone w temperaturze 900 stopni Celsjusza, proces ten będzie trwał kilkanaście godzin. Gdy już zostaną wypalone na tzw. „biskwit” i ostygną, to Pani Marta nałoży glazurę czyli szkliwo na każdą z prac i ponownie włoży je do pieca, lecz tym razem wypali w temperaturze 1060 stopni. I znów kilkanaście godzin piekielnego gorąca. A to wszystko po to byśmy mogli się cieszyć z własnoręcznie wykonanych prac.

      Zajęcia ceramiki rozwijają sprawności manualne, wyobraźnię i sprzyjają samodzielności. Ceramika relaksuje, uczy cierpliwości, dokładności oraz dobrego planowania.

Uczniowie mieli możliwość obejrzenia przez mikroskop co znajda w kropli wody oraz założyć okulary 3d  i przekonać się jak widzą zwierzęta?

Po  warsztatach spędziliśmy mile czas na wspólnych rozmowach w pizzerii .

Weronika Labuda