Szkolne plecaki

Gdy witamy naszych uczniów przychodzących rano do szkoły, to niejednokrotnie widzimy, że uginają się pod dźwiganym ciężarem. To jest duży problem, zwłaszcza w klasach I – III. Ciężki plecak bardzo źle wpływa na zdrowie i rozwój dziecka. Może powodować trudno odwracalne skrzywienia kręgosłupa i zmęczenie. Dlatego też przy wsparciu pani Krysi, naszej szkolnej pielęgniarki, pewnego dnia pod koniec lutego postanowiliśmy sprawdzić, czy waga szkolnych plecaków nie jest zbyt duża.

Jak to wyglądało w poszczególnych klasach:

W klasie Ia siedmioro uczniów (na 15) miało plecaki, których waga przekraczała 5 kg, klasa Ib – waga plecaków prawie wszystkich uczniów (!) wynosiła ponad 5 kg, „rekordzista” dźwigał na plecach ciężar 6,5 kg. W klasie IIa tylko 3 uczniów miało cięższe tornistry, pozostali w granicach 4 kg, w IIb i IIIb sytuacja pod tym względem nie budziła niepokoju, wszystkie plecaki w granicach 2,5 – 4 kg, w IIIa ciężar plecaków 8 (na 20) uczniów przekraczał 5 kg, w tym u dwojga wynosił 7 i 8,8 kg (!).

Bardzo prosimy rodziców o:

1. Zwracanie uwagi na ciężar samego plecaka przy zakupie. Powinien być lekki, mieć usztywniony tył (od strony pleców).
  2. Sprawdzanie, czy na pewno konieczne jest noszenie tego dnia do szkoły wszystkich książek, ćwiczeń i wyposażenia.
  3. Sprawdzanie, czy w plecaku nie ma niepotrzebnych przedmiotów (maskotek, zabawek), których i tak ze względu na pandemię nie powinniśmy zabierać do szkoły.