SPOTKANIE Z POLICJANTEM

W ramach kampanii prowadzonej przez Komendę Powiatową Policji w Kościerzynie „Narkotyki i dopalacze zabijają” kolejny raz w naszej szkole odbyły się zajęcia z przedstawicielem policji z Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii Sekcji Prewencji. Celem  spotkania było przedstawienie konsekwencji prawnych popełniania czynów karalnych przez nieletnich. Uczniowie dowiedzieli się jakie jest znaczenie pojęć; demoralizacja, czyn karalny, nieletni, małoletni oraz na  czym polega demoralizacja i czyn karalny. Uczniowie zostali zapoznani z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie

o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich dotyczących przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich . Szczegółowo został omówiony problem  cyberprzemocy, stalkingu, które na pozór niewinny, może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Jeśli cyberprzemocą zostanie dotknięta osoba wrażliwa, może to spowodować u niej głęboką  traumę. Policjant radził, co robić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. W każdym zdaniu podkreślał, że cyberprzemoc jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania.

Wioleta Kosznik