„Nie zmarnuj swojego życia”

W dniu 17. 01. 2019 r. dla uczniów naszej szkoły oraz uczniów z Zespołu Kształcenia w Skorzewie, którzy byli w tym dniu naszymi gośćmi, odbyło się spotkanie słowno – muzyczne w ramach profilaktyki antyalkoholowej i antynarkotykowej. Ze względu na trwającą żałobę na terenie województwa pomorskiego spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy aby uczcić pamięć Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Celem spotkania była profilaktyka uzależnień, uświadomienie zagrożeń związanych z używkami, zmiana postawy u młodzieży, zachęcenie do rozwijania zainteresowań, przedstawienie wartości chrześcijańskich.

W ramach projektu „Nie zmarnuj swojego życia”, Bęsiu i DJ Yonas spotkali się z młodzieżą aby za pomocą rapu i osobistych historii dotrzeć do młodych umysłów i przekonać, że nie warto poświęcać życia dla nałogów.

Ambasadorami projektu „Nie zmarnuj swojego życia” są znani aktorzy (Maciej Musiał, Marcin Kwaśny, Dominika Figurska), sportowcy (Jerzy Dudek, Tomasz Adamek) oraz wokalista amerykańskiego zespołu „P.O.D.” – Sonny Sandoval. Program ten został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka oraz Ministerstwa Sprawiedliwości.

Do tej pory ze swoim projektem prowadzący dotarli do ok. 270 000 uczniów podczas prawie 500 spotkań. RYMCERZE mają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spotkań, dzieleniu się swoim świadectwem życia oraz graniu koncertów w kraju i za granicą (USA, BELGIA, FRANCJA, ANGLIA). Od wielu lat zapraszani są na spotkania w szkołach, w domach dziecka, ośrodkach wychowawczych, schroniskach dla nieletnich, poprawczakach, zakładach karnych, więzieniach w całej Polsce.
Doświadczeni przez los młodzi ludzie
dzielili się swoimi przeżyciami swojej walki z nałogami i szukania miejsca w życiu. A wszystko językiem młodzieży – bez zadęcia i patosu, tylko prosto z serca. Podczas spotkania uczniowie mogli podzielić się swoimi pasjami i zainteresowaniami a chętne osoby zaprezentować swoje umiejetności wokalne i taneczne na scenie.

Młodzież z dużym zainteresowaniem słuchała życiowej „prelekcji” z cyklu  profilaktyki, która jest świetną alternatywą dla konwencjonalnych i czasami nudnych i niewiele wnoszących pogadanek.

Na początku nikt nie spodziewał się, że koncert, który ma się odbyć w naszej szkole, będzie czymś niesamowitym… Świadectwo Bęsia poruszyło wiele serc i przede wszystkim dało sporo do myślenia. Rymcerze są dowodem na to, że każdy kto upadnie, dzięki pomocy wiary i nadziei, jest w stanie ponownie się podnieść.

Wioleta Kosznik