SPOTKANIE AUTORSKIE Z PISARKĄ W BIBLIOTECE

W środę 9 października br. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z panią Darią Kaszubowską, pisarką dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Pisarka z wykształcenia pedagog, potrzeby serca działaczka społeczna, z poczucia misji dziennikarka, z zamiłowania pisarka. Urodziła się w Kartuzach. Kaszubka z krwi i kości. Pisarka interesuje się kaszubską historią, kulturą i językiem. W okresie edukacji szkolnej odnosiła liczne sukcesy na konkursach poetyckich. Pracowała w charakterze dziennikarki dla „Głosu Kaszub”, „Gościa Niedzielnego” i portalu Kartuzy.info. Obecnie tworzy artykuły w języku kaszubskim do magazynu społeczno-kulturalnego „Pomerania” oraz opowiadania do dodatku literackiego „Stegna”. Jest również członkinią Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga w Pomieczynie.

Daria Kaszubowska specjalizuje się w powieściach obyczajowych, których akcja rozgrywa się na terenach Kaszub. W swoich książkach pisze o miłości, dojrzewaniu i poszukiwaniu szczęścia. Dzięki ciekawym perypetiom kaszubskich rodzin poznajemy także kulturę, zwyczaje oraz historię Kaszubów i Pomorzan. Spośród nich warto wyróżnić pozycje: cieszącej się dużą popularnością „Saga kaszubska”, „Po nitce do szczęścia”, „Serce na Kaszubach” czy „Smak tabaki”. Napisała także książki dla dzieci tj. „Franc i tajemnica Jantaru” oraz „Walerka i bohaterki Jastry”. Oprócz tego zajmuje się literaturą faktu. Jest współautorką zbioru „Stutthof jidze”, w którym spisano wspomnienia mieszkańców Pomieczyna z okresu ewakuacji obozu Stutthof z początku 1945 r. Publikacja ta stała się kanwą filmu dokumentalnego „Wieś Sprawiedliwych. Świadkowie” w reżyserii Andrzeja Dudzińskiego.

Pisarka jest laureatką lokalnych nagród literackich. Za opowiadanie „Tamten wieczór przed stu laty” zdobyła w 2020 r. Grand Prix na XXXV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Mieczysława Stryjewskiego w Lęborku, a powieść „Serce na Kaszubach” została uhonorowana nagrodą specjalną Konkursu Literatury Kaszubskiej i o Kaszubach w Kościerzynie.

W spotkaniu czytelniczym udział wzięli uczniowie klas 7 szkoły podstawowej, uczniowie klas 8, którzy uczęszczają na język kaszubski, nauczyciele oraz dyrekcja szkoły.

Pani Daria podczas spotkania z naszą młodzieżą poruszyła ważne tematy związane z Kaszubami, historią Kaszub. Mówiła o literaturze kaszubskiej, własnej twórczości, prezentowała swoje utwory literackie i wspominała tych, którzy przybliżyli jej kaszubszczyznę i byli dla niej wzorem. Opowiedziała o procesie powstawania książek, swoich inspiracjach. Przekazała bardzo ważne uwagi i wskazówki dla młodych odbiorców, dotyczące znaczenia wartości w życiu. Spotkanie było niesamowitą lekcją historii. Autorka nie ograniczała się do opowiadania o swych książkach i ich bohaterach. Rozmowy schodziły m.in. na tematy jej ogólnych przygód z pisaniem, zawiłej drogi do odnalezienia się właśnie w tym zawodzie, było również o rzeczach takich, jak np. kaszubskie stereotypy i mity o naszym regionie.

Młodzież była aktywna i chętnie zadawała pytania. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej, sympatycznej atmosferze. Głównym celem bezpośredniego kontaktu z autorką książek o Kaszubach było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, pokazywanie uczniom jak ważna jest kultura kaszubska, zwyczaje i tradycje naszego regionu, a także promocja regionalnej literatury.

Renata Abramowska