Projekt Kaszuby

Jest taka kraina na północy Polski, którą niektórzy nazywają Szwajcarią Kaszubską. Dlaczego właśnie tak, bo pewne elementy naturalnego położenia przypominają odwiedzającym właśnie Szwajcarię. Piękna natura, niezliczone jeziora, mnóstwo różnorodnych gatunkowo lasów, sąsiedztwo morza, a nade wszystko gościnność rdzennych mieszkańców, czyli Kaszubów, powoduje, że raz odwiedzając te strony, zawsze każdy tu wraca.
Na temat tej pięknej krainy uczniowie klasy IIIB przygotowali w grupach projekty edukacyjne. Stanowiło to jedno z zadań w ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”, który jest realizowany
w tym roku szkolnym. Każda z grup z dużym zaangażowaniem
przygotowała się do powyższego zadania, opisując najpiękniejsze zabytki oraz zakątki Kaszub. Prace można podziwiać na korytarzu szkolnym najmłodszych uczniów.

Ponadto na zajęciach z edukacji technicznej dzieci przygotowały prześliczne kartki bożonarodzeniowe, w motywach kaszubskich wraz z życzeniami napisanymi w tymże języku. Prace zostały wykonane na konkurs
„Kaszubska kartka z życzeniami na Boże Narodzenie” zorganizowany przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Gdańsku Filia w Kościerzynie.
Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.

Jednocześnie zapraszamy wszystkich do zwiedzania Kaszub, bo jak mówi popularna polska fraza „cudze chwalicie, swego nie znacie ”.

Maria Plata
Marta Browarczyk