POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY

W dniach 18-25 kwietnia 2024 r. gościła w naszej placówce niemiecka młodzież wraz z opiekunami. Młodzież spędziła wspólnie intensywny tydzień polegający na wspólnej integracji i poznaniu kultur: polskiej i niemieckiej. Czwartkowe popołudnie zaczęło się od wspólnego poznania i wspólnych zabaw integrujących. Kolejnego dnia odbyło się oficjalne powitanie naszych gości ze zwiedzaniem szkoły. Uczestnicy wybrali się tego dnia do Kościerzyny. Tu powitał ich serdecznie i gorąco Wójt Gminy. Po zapoznaniu się z miastem uczniowie wrócili do naszej szkoły, gdzie uczestniczyli w warsztatach artystycznych. Młodzież poznała wzory i kolorystykę wzorów kaszubskich co uwieczniła na koszulkach lub torbach. Sobotni dzień dostarczył kolejnych wrażeń podczas wycieczki do Wdzydz Kiszewskich. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach – malowania na szkle oraz zwiedzili Skansen. Niedziela była dniem poznania panujących w naszym kraju obyczajów i kultury podczas pobytu u rodzin. Kolejnych niesamowitych wrażeń dostarczył uczestnikom poniedziałkowy wyjazd do Gdańska oraz pobyt w Aquaparku w Sopocie. Podczas następnego dnia pobytu nasi goście zwiedzili największą w Europie fabrykę porcelany „Łubiana”. Tego dnia czekała kolejna atrakcja jaką było wspólne spędzanie czasu w mini ZOO w Szarlocie oraz gra w kręgle i pieczenie kiełbasek na ognisku. Środa była dniem podczas, którego młodzież brała udział w zajęciach lekcyjnych a następnie uczestniczyli w warsztatach dekorowania kaszubskich wypieków oraz poznania kulinarnej historii Regionu Kaszub. Tego popołudnia odbył się wspólny pożegnalny grill młodzieży, opiekunów i rodziców. Rodzice zadbali o stół wypełniony przepysznościami. W czwartek nasi goście wyruszyli w drogę powrotną do Niemiec do miejscowości Wolfsburg. Podczas pożegnania nie zabrakło łez, gdyż młodzież bardzo się z sobą zżyła.

Teraz czekamy do maja na naszą przygodę pełną wrażeń w Wolfsburgu.

« z 2 »