POLSKO – NIEMIECKA WSPÓŁPRACA MŁODZIEŻY

Po wrześniowej wycieczce do Niemiec przyszła pora na rewizytę. Niemiecka młodzież wraz z opiekunami przyjechała do Wielkiego Klincza 20 kwietnia i spędziła bardzo intensywny tydzień wspólnie z młodzieżą z Wielkiego Klincza. Pobyt rozpoczął się od warsztatów kulinarnych w Powiatowym Zespole Szkół nr 1, które przygotowała mama jednego z uczestników wymiany – pani Marlena Żywicka-Czaja. Nasza grupa wraz z uczniami „Ekonomika” przygotowała pyszne drożdżówki oraz pizzę. Po warsztatach uczniowie odwiedzili wójta gminy Kościerzyna -Grzegorza Piechowskiego. Kolejny dzień młodzież spędziła na zabawie w Aquaparku w Redzie. Nasi goście mieli okazję poznać też trochę kulturę naszego regionu, odwiedzając Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Następnie, korzystając z ładnej pogody, udaliśmy się do ZOO w Gdańsku. Kolejny dzień pobytu spędziliśmy, zwiedzając Stare Miasto w Gdańsku, gdzie pani przewodnik w bardzo ciekawy i przystępny sposób przekazała najważniejsze informacje o historii tego miasta. Dzień zakończyliśmy zabawą w Jump City. Ostatniego dnia przed wyjazdem obyły się warsztaty, podczas których uczestnicy mieli możliwość poznać kaszubskie hafty i własnoręcznie namalować je na koszulkach lub workach sportowych. Nasza młodzież również przygotowała niespodziankę dla swoich kolegów, zapraszając ich do wspólnej zabawy w Escape roomie, który sami wcześniej przygotowali. Po południu odbył się grill pożegnalny, na którym pojawili się zaproszeni goście: pani sołtys Bernadeta Hamerska oraz pan wójt Grzegorz Piechowski. Impreza oczywiście wspierana była przez rodziców uczestników projektu, którzy zadbali o to, aby nikt nie wrócił głodny do domu. W czwartek rano nasi goście wyruszyli w drogę powrotną do Wolfsburga. Pożegnanie było niezwykle smutne, uczniowie podczas projektu bardzo się ze sobą zżyli i trudno było się rozstać.

Cały projekt był dofinansowany przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży.

« z 3 »