W tym roku 29 września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada w niedzielę. Dlatego nasza biblioteka zorganizowała obchody w piątek 27 września br. Akcja czytelnicza Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania została ustanowiona z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku.
Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Skierowana głównie do najmłodszych czytelników. Jest to najlepszy czas, aby rozpocząć przygodę z książką. Od dawna wiadomo, że czytanie na głos ma dla dzieci ogromne znaczenie. Wpływa m.in. na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, rozwija poczucie humoru, wspomaga pamięć. Jest wspaniałą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Zapobiega co jest obecnie bardzo ważne, uzależnieniom od urządzeń multimedialnych.
W spotkaniu czytelniczym udział wzięli uczniowie klas I szkoły podstawowej, nauczyciele oraz dyrekcja szkoły. Uroczystość rozpoczęła się piosenką pt. „W podróż z książką”, którą zaśpiewali uczniowie.
Główną atrakcją tego dnia było głośne czytanie bajek profilaktycznych przez organizatorów wydarzenia nauczyciela bibliotekarza panią Renatę Abramowską i panią pedagog Wioletę Kosznik przy pomocy magicznej skrzynki; ilustrowanego teatrzyku kamishibai. Uczniowie wysłuchali z zaciekawieniem bajki ,,Prawda i Kłamstwo” zainspirowaną XIX wieczną legendą w której spotyka się Prawda i Kłamstwo – odwieczna walka dobra i zła oraz bajki „Gburkoludki już znają proszę, dziękuję, przepraszam”, która była dla nich zupełną nowością.
W dalszej części spotkania dzieci uczestniczyły w pogadance prowadzonej przez pedagoga szkolnego, który przybliżył dzieciom informacje dotyczące dobrych manier, znaczenia magicznych słów proszę, dziękuję, przepraszam, o tym jak ważna jest prawda i szczerość między bliskimi oraz jak kłamstwo może zniszczyć zaufanie, którym ktoś nas obdarzył. Ponadto dzieci prezentowały przygotowane wcześniej cytaty o książkach zachęcające wszystkich do czytania.
Dzieci przekonały się, że dzięki bajkom można przenieść się w wyobraźni w inny świat; kolorowy, piękny i tajemniczy, ale czasami także mroczny i groźny. Bajki pokazują nam bowiem co jest dobre a co złe i jak należy postępować w życiu, aby być dobrym człowiekiem.
Renata Abramowska, Wioleta Kosznik