OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W BIBLIOTECE

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne.  29 września w naszej bibliotece obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Udział wzięli uczniowie klas III z wychowawcami.

Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki, a przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje.

Do udziału w tej akcji jako lektorów zaproszono uczennice klasy 8,  przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Julię Grosz i wolontariuszkę biblioteki Blankę Czapiewską. Organizatorzy jako lekturę do czytania  wybrali  fragmenty książki „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, by zachęcić wszystkich uczniów do przeczytania lektury. Zadbano o odpowiedni wystrój i oprawę muzyczną. Uczniowie kl.3b zaśpiewali piosenki „Nie wychodząc z domu” i „Kto książki czyta”  związane tematycznie z uroczystością.

Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 20 minut, będzie to duży sukces.

 

    Renata Abramowska, Marta Browarczyk