Obchody Święta Niepodległości 2015

Od 9 listopada 2015r. harcerze brali udział w  obchodach Święta Niepodległości. W Kościerzynie uczestniczyli w otwarciu wystawy poświęconej odzyskania przez Polskę niepodległości, jak również w koncercie Polskiego Chóru Kameralnego pt. „Pieśni Legionowe”. Koncert wzbogaciła prelekcja prof. dr hab. Grzegorza Nowika, wybitnego historyka związanego z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz film poświęcony wydarzeniom związanym z odzyskaniem niepodległości.


Kolejny dzień, który upłynął pod znakiem niepodległości, to 11 listopada 2015r. Jak co roku obchody rozpoczęły się od Mszy Św. w intencji Ojczyzny, następnie uczestnicy przeszli pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie składali wiązanki kwiatów.

Harcerze z 11 DH po raz 8 wzięli udział  w Rajdzie Niepodległości w Kościerzynie. Każdy z biorących udział w imprezie otrzymał kartę raju z mapą Kościerzyny oraz z zaznaczonymi na niej punktami, które musiał odwiedzić. Punkty kontrolne rajdu: Bractwo Kurkowe sprawdzało celność, Muzeum Ziemi Kościerskiej – wiedzę historyczną, w punkcie Informacji Turystycznej –znajomość języka kaszubskiego, Biblioteka Miejska- biografia marszałka Józefa Piłsudskiego i Józefa Wybickiego,  parafia Trójcy Przenajświętszej-znajomość postaci ks. Leon Heyke,  Komenda Powiatowa Policji-bezpieczeństwo, Stowarzyszenie Kościerskie MORSY promowało ochronę zdrowia.  Po odwiedzeniu w/w punktów uczestnicy docierali do hali sportowo -widowiskowej „SOKOLNIA” ,gdzie mogli  oglądać występy „Mali Kaszebe” z Wąglikowic, „Orlikowski Bend” oraz orkiestry dętej Nasza Kościerzyna. Tak jak w poprzednich latach Policja przeprowadziła pokaz wyszkolenia psów służących w kościerskiej jednostce. 11 DH z Wielkiego Klincza  zajęła pierwsze miejsce w VIII Rajdzie Niepodległości.
Kolejny dzień, który był związany z 97. rocznicą odzyskania prze Polskę niepodległości to „Wieczór Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej”, zorganizowany  przez Koło PZERI w Wielkim Klinczu. W spotkaniu pokoleń wzięli udział seniorzy i młodzież, którzy wspólnie zaśpiewali znane   piosenki harcerskie i patriotyczne.

 Ilona Kościelska