NARODOWE CZYTANIE „WESELA” STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

2 września 2017 roku odbyła się szósta edycja akcji „Narodowe Czytanie” pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. W ogólnopolskie czytanie włączyła się Biblioteka Szkolna i Biblioteka Publiczna w Wielkim Klinczu.  Organizatorami tej akcji były nauczycielki Renata Abramowska i  Grażyna Schmidt.

Tegoroczna lektura została wybrana podczas głosowania internetowego i ogłoszona do publicznej wiadomości przez Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Zwyciężył dramat  „WESELE” Stanisława Wyspiańskiego.

Przywitanie uczestników i przybyłych gości nastąpiło o godzinie 10ᴼᴼ w bibliotece. Następnie nastąpiło przybliżenie autora dramatu i jego dzieła. Organizatorzy wybrali czytanie fragmentów „Wesela”  akt I  przez uczniów Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz absolwentów szkoły w Wielkim Klinczu uczących się obecnie w szkole średniej i wyższej. Do udziału w Narodowym Czytaniu organizatorzy zaprosili następujących młodych lektorów: Nikola Słowik uczennica klasy Va, Julia Cieplińska, Kinga Troka, Kacper Trzciński z klasy VI, Alicja Trzcińska z klasy IIb gimnazjum, Daria Bielawska tegoroczna absolwentka kl. IIIc gimnazjum, Aleksandra Las uczennica szkoły średniej – technik spedytor, Weronika Fijał – studentka II roku filologii angielsko-chińskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W związku z Narodowym Czytaniem „Wesela” wolontariusze biblioteki przygotowali wystawę prac plastycznych pod hasłem: „Wesele oczami nastolatka”, która dodatkowo uświetniła tę uroczystość i stanowiła część dekoracji. Inscenizacja „Wesela” zawierała między innymi: chatę wiejską, chochoła, roślinność, latarnie, ozdoby związane z weselem, a w tle muzyka związana z  tematyką utworu.

Posiadacze własnych egzemplarzy książki mogli je również ozdobić okolicznościową pieczęcią, którą otrzymali organizatorzy niniejszej imprezy z Kancelarii Prezydenta RP.

Na spotkanie licznie przybyli mieszkańcy Wielkiego Klincza w tym prezes KPZERiI – Pani Elżbieta Brzezińska i sołtys Wielkiego Klincza – Pani Krystyna Marczyk. Dodatkowo uroczystość uświetnili swą obecnością: Wójt Gminy Kościerzyna – Pan Grzegorz Piechowski oraz Dyrektor szkoły w Wielkim Klinczu – Pan Wojciech Drzewiński.

Na zakończenie nastąpiły podziękowania oraz swobodne rozmowy na temat Narodowego Czytania i samego utworu.

Podstawowym celem akcji  jest propagowanie kultury narodowej i zachęcenie Polaków do częstszego sięgania po książki. Niech czytanie stanie się sposobem na spędzenie wolnego czasu.

Organizatorzy serdecznie dziękują zaproszonym gościom i uczestnikom za przybycie.

 

           Renata Abramowska i Grażyna Schmidt