NARODOWE CZYTANIE POLSKICH NOWEL W WIELKIM KLINCZU

7 września 2019 roku odbyła się ósma edycja akcji „Narodowe Czytanie” pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. W ogólnopolskie czytanie włączyła się Biblioteka Szkolna i Biblioteka Publiczna w Wielkim Klinczu. Organizatorami tej akcji były panie Renata Abramowska i Jolanta Jereczek.

Tegoroczne „Narodowe Czytanie” pod hasłem: „Osiem polskich nowel na 8. edycję Narodowego Czytania” zostało ogłoszone i podane do publicznej wiadomości przez Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Przywitanie uczestników i przybyłych gości nastąpiło o godzinie 10ᴼᴼ w bibliotece. Następnie przybliżono biografię autorów i genezę czytanych nowel.

Organizatorzy wybrali dwie polskie nowele „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego oraz „Katarynkę” Bolesława Prusa. W tym roku zaproszono do udziału w tej akcji jako lektorów przedstawicieli lokalnej społeczności – Koło Gospodyń Wiejskich „Sąsiadki Aparatki” – panią sołtys Bernadetę Hamerską, p. Alicję Heksel – Bielińską, p. Agnieszkę Polak, p. Dorotę Podolską i p. Ewę Okoniewską.

W związku z „Narodowym Czytaniem” wolontariusze biblioteki przygotowali wystawę prac plastycznych pod hasłem: „Osiem polskich nowel na 8. edycję Narodowego Czytania”, która dodatkowo uświetniła tę uroczystość i stanowiła część dekoracji. Organizatorzy zadbali o wystrój i muzykę nawiązującą do tematyki utworów.

Posiadacze własnych egzemplarzy książki mogli je również ozdobić okolicznościową pieczęcią, którą otrzymali organizatorzy niniejszej imprezy z Kancelarii Prezydenta RP.

Na spotkanie licznie przybyli mieszkańcy Wielkiego Klincza i okolic. Dodatkowo uroczystość uświetnili swą obecnością: wójt Gminy Kościerzyna – pan Grzegorz Piechowski, dyrektor szkoły w Wielkim Klinczu – pan Wojciech Drzewiński, wicedyrektor szkoły pani Iwona Kuśmierczuk, prezes KPZERiI Elżbieta Brzezińska oraz sekretarz KPZERiI– pan Zdzisław Brzeziński.

Na zakończenie uroczystości nastąpiły podziękowania oraz swobodne rozmowy na temat akcji „Narodowego Czytania” oraz czytanych utworów.

Narodowe Czytanie” to akcja, która propagując największe dzieła polskiej literatury, wzmacnia poczucie narodowej tożsamości i popularyzuje czytelnictwo wśród Polaków.

Organizatorzy serdecznie dziękują zaproszonym gościom i uczestnikom za przybycie.

Renata Abramowska i Jolanta Jereczek