Miejska gra terenowa Stegna Stolemów

Kościerzyna jest niezwykle ciekawym, pełnym historii miastem.
Uczniowie klas 2a oraz 2b uczestniczyli w grze miejskiej pod nazwą Stegna Stolemów. Jej fabuła bazuje na postaciach stolemów, czyli legendarnych  kaszubskich olbrzymów, których miniatury znajdują się na terenie miasta. Przewodnikiem wycieczki była Pani Sylwia Kalinowska z Pomorskiej Biblioteki  Pedagogicznej w Kościerzynie, która zapoznała nas z historią miasta. Zaprowadziła nas między innymi na wzgórze Księżniczki Gertrudy, pod pomnik kaszubskiego pisarza Aleksandra Majkowskiego oraz na rynek, gdzie stoi pomnik Remusa, kaszubskiego wędrowcy. Odwiedziliśmy Muzeum Akordeonu. Prezentowane tutaj instrumenty to zachwycające kunsztem wykonania unikaty.

Należy podkreślić, iż motywem przewodnim wycieczki była wędrówka po kaszubskim mieście celem odnalezienia stolemów. Spacerując spotkaliśmy: Stulatka Mazurka Dąbrowskiego, Akordiusza, Stolema Anatałka, Kinosa oraz matkę stolemów Memkę.

Każdy powinien zapoznać się ze swoją „małą ojczyzną”. Miejska gra terenowa może okazać się jednym z ciekawszych sposobów realizacji tego zadania.

Maria Plata
Aleksandra Wardyn
Adrianna Neubauer