MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W BIBLIOTECE

Dnia 5 listopada obchodzony jest MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK.  W obchody włączyła się biblioteka w Wielkim Klinczu. Przypominamy cudowny świat postaci z bajek, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Bajki i baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka.

Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Biblioteka w październiku zorganizowała konkurs plastyczny pod hasłem: „Moja ulubiona postać z bajki” dla uczniów klas I-III. Zainteresowanie konkursem i zaangażowanie  ze strony dzieci i rodziców było bardzo duże. Prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie w szkole.

W tym wyjątkowym dniu  w naszej bibliotece odbyło się spotkanie w zawężonym gronie z zachowaniem reżimu sanitarnego. Udział wzięli uczniowie  klas I szkoły podstawowej z wychowawcami. Jedną z głównych atrakcji było głośne czytanie bajek. Jako lektorów zaproszono przedstawicieli środowiska szkolnego panią pedagog Wioletę Kosznik i pana dyrektora Wojciecha Drzewińskiego, którzy wśród bajkowej muzyki czytali dzieciom ich ulubione bajki „Jaś i Małgosia” i „Królewna Śnieżka” . Czytanie bajek wzbudziło zaciekawienie i zachwyt u dzieci. Pomiędzy czytanymi bajkami uczniowie zaśpiewali piosenkę „Witajcie w naszej bajce”  z Akademii Pana Kleksa. Następnie w skupieniu obejrzały również bajkę „Miś Uszatek”. Po projekcji bajki zagraliśmy w „zgaduj zgadulę”, uczniowie musieli wykazać się znajomością bajek, rozpoznawali bajkę na podstawie rekwizytu co dało dużo radości. Na zakończenie każdy uczeń pierwszej  klasy otrzymał  Wyprawki Czytelnicze dla pierwszoklasistów przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ten dzień dostarczył dzieciom dużo wrażeń i pozytywnej energii oraz był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych.

Renata Abramowska i Jagoda Troka