Lekcja w terenie z języka kaszubskiego!

Dzisiejsza lekcja języka kaszubskiego w klasie Ib odbyła się w terenie (13.05.2024r.). Uczniowie odwiedzili Panią Katarzynę właścicielkę Agroturystyki Grafitowe Wzgórze znajdujące się na Kaszubach w miejscowości Wielki Klincz.

Zostali ciepło przyjęci przez panią Katarzynę. Uczniowie mogli poczuć się jak w prawdziwej wiejskiej zagrodzie. Od bramy było słychać gdakanie kur, beczenie owiec i odgłosy pozostałych zwierząt, które za chwilę można było zobaczyć i dotknąć. Można było zobaczyć między innymi owce kameruńską, owieczki białe, króliki, gąski, kury zielononóżki, koguta, kaczki, pawie, daniele.

Gospodyni pokazywała i odpowiadała na pytania na temat wszystkich znajdujących się zwierząt. Z humorem i uśmiechem opowiadała historie zwierząt. Kto chciał to mógł dotknąć owieczkę czy królika. Każdy mógł nakarmić króliki marchewką a pozostałe zwierzęta nakarmić skoszoną trawą. Wejść do kurnika i zebrać jajka i to nie zwykłe a zielone!

Uczniowie podczas nietypowej lekcji poznali takie słowa jak:

trus, òwca, kôczã, kùra, gãs, jôjkò, prażnica.

Utrwalili przeliczanie w zakresie od 1-20 po kaszubsku.

W drogę powrotną umiliła nam śpiewana piosenka „Kaszëbsczi jezora, kaszëbsczi las….”

Pogoda była wspaniała a wrażenia, które każdy zabrał na pewno pozostaną na długo w pamięci.

Bardzo dziękujemy za tak ciepłe przyjęcie,

Weronika Labuda

i uczniowie klasy Ib