Kaszuby – miejsce tysiąca jezior!

W sobotę 18 lutego 2023 roku 14 uczniów  z klas III i II , wybrali się na wycieczkę z języka kaszubskiego. Pierwszym przystankiem było Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, w którym poznaliśmy eksponaty związane z zajęciami dawnej ludności kaszubskiej . Uczniowie dowiedzieli się o historii naszego regionu, odkrywali tajemnice ukryte w eksponatach. Z zaciekawieniem, słuchali pana przewodnika i zadawali pytania.

      Z Kartuz pojechaliśmy, malowniczą trasą kaszubską do malutkiej wsi – Sianowo – aby odwiedzić Sanktuarium Królowej Kaszub. Wspólnie odśpiewaliśmy pieśń „Kaszubska Królowa”.  Organista opowiedziałam nam historię związaną z figurą Matki Boskiej oraz świadectwo uzdrowień  kilku osób.

    Z Sianowa udaliśmy się do Chmielna, podziwiając widoki za okien autokaru – Kaszuby – miejsce tysiąca jezior . W Chmielnie, przyjęli nas przesympatyczni gospodarze Zagrody Alpaka.  Uczniowie dowiedzieli się wiele szczegółów o życiu zwierząt, mogli pogłaskać,  nawet nakarmić. Co odważniejsze dzieci, zabrały marchewkę do ust , i w ten sposób karmiły Alpaki!

    Pogoda była dość wietrzna , mogliśmy ugrzać ręce przy kominku w altanie, gdzie odbył się pokaz instrumentów ludowych  oraz sztuki gry na tych instrumentach. Dzieci z wielką radością próbowali swoich sił w graniu na bazunie czy na burczy basie.

     Uczniowie uczestniczyli w warsztatach,  malowanie farbami akrylowymi Alpak na drewnianych krążkach. Będą miały , świetną pamiątkę. Na terenie zagrody mogliśmy obejrzeć stare maszyny rolnicze sprzęt gospodarstwa domowego. Pan Kazimierz, również pokazał nam swoje eksponaty instrumentów np. akordeonów, harmonijek , pianina.

Dzięki tej wycieczce po raz kolejny uczniowie mogli poznać bogate dziedzictwo kulturowe i duchowe Kaszub.

Dziękuję , mamie Pani Iwonie Wicher za pomoc w trakcie wycieczki.