Kaszubska wycieczka do zagrody „Pod Lipą” w Kamienickim Młynie

W dniu 11.05.2024 r. odbyła się wycieczka autokarowa do Zagrody Edukacyjnej „Pod Lipą” w Kamienickim Młynie. W programie wyjazdu były: zajęcia edukacyjne: Prawie wszystko o Kaszubach oraz Przygoda z kaszubską przyrodą – zajęcia przyrodniczo-ekologiczne na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego – Zamkowa Góra. Poznamy smak kuchni regionalnej.

Zajęcia kaszubsko – integracyjne: gry i zabawy na świeżym powietrzu. W wycieczce uczestniczyły klasy I – III uczęszczający na zajęcia języka regionalnego – kaszubskiego wraz z opiekunami p. Maria Plata , p. Aleksandrą Łangowska-Wlaźlak i p. Weroniką Labuda. Podczas wyjazdu towarzyszyły nam słowa piosenki „Chto chce spadzëc dobré wczasë, niech w kaszëbsczi jedze lasë!” .

Po przyjeździe uczniowie zostali powitani kaszubską drożdżówką oraz swojskim chlebem z smalcem i ogórkiem w gospodarstwie agroturystycznym „Pod Lipą” w Kamienickim Młynie nieopodal Kamienicy Królewskiej. Kamienicki Młyn to malownicza miejscowość w Kaszubskim Parku Krajobrazowym. Urzekające widoki, cisza i spokój gwarantują udany pobyt bez względu pogodę. Na Zamkową Górę poprowadził nas p. Andrzej. Maszerowaliśmy leśnymi ścieżkami wśród bukowego lasu. Leśna głusza, osiem jezior dookoła, punkt widokowy Zamkowa Góra, z którego mogliśmy podziwiać piękną panoramę na sześć jezior. Udało się, dotarliśmy na sam szczyt! Schodziliśmy wąskim wąwozem w dół, aby dotrzeć do szerokiej szutrowej drogi, którą wróciliśmy do naszej zagrody.

Po powrocie z Zamkowej Góry, czekała na nas zupa pomidorowa dla nabrania energii do dalszej aktywności. Uczniowie brali czynny udział w zajęciach integracyjnych po kaszubsku. Na naszych uczestników czekały zajęcia warsztatowe: każdy otrzymał krążek drewna, które musiał wyszlifować, następnie narysować wzór haftu kaszubskiego.

Podczas pobytu w gospodarstwie dzieci poznały legendę o Zamkowej Górze, wiejskie zwierzęta, wzięły udział w przeróżnych aktywnościach – zabawach drużynowych, bawili się na placu zabaw, skakali na dmuchańcu i trampolinie, zjazdach na tryloce i malowali farbkami na drewnie. Była to bardzo ciekawa wycieczka. Przyniosła dużo wrażeń i emocji jej uczestnikom.

Weronika Labuda