W słoneczną sobotę 27 kwietnia 2024, klasy IV – VII uczęszczający na zajęcia języka regionalnego – kaszubskiego wzięli udział w wycieczce do Ustki , Swołowa i Słupska wraz z opiekunami Anną Wołoszyk i Weroniką Labuda. W programie wycieczki było: zwiedzanie Bunkrów Bluchera z przewodnikiem, gra terenowa oraz zwiedzanie Muzeum Ziemi Usteckiej, przejście nadmorską promenadą i zwiedzanie krainy w kratę w Swołowie.
Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie bunkrów Baterii Blüchera – odrestaurowanych poniemieckich fortyfikacji. Po przypomnieniu ważnych elementów z historii Pomorza uczniowie mogli zobaczyć aktualny stan bunkrów z okresu przed II wojną światową oraz poznać ich zrekonstruowaną, multimedialną wersję wewnątrz zabudowy. Żywą lekcję historii prowadził przewodnik który z niezwykłym zaangażowaniem wprowadził uczniów w tajemniczy świat bunkrów. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem oglądając bardzo realistycznie wykonane manekiny w pełnym umundurowaniu. Pomieszczenia, które mogliśmy odwiedzić były w pełni wyposażone.
Po zwiedzaniu nadszedł czas na grę terenową w której Ustka zmienia się w planszę do gry. Zostaliśmy podzielenie na dwie drużyny i zaczęła się zabawa! W określonych punktach tej planszy znajdowały się miejsca, w których trzeba było odnaleźć wskazówkę, rozwiązując wcześniej różnego rodzaju łamigłówki. Ależ się nabiegaliśmy… Przekonaliśmy się również o tym jak ważna jest orientacja w terenie.
W ten sposób poznaliśmy wiele ciekawostek na temat malowniczej Ustki i odkrywaliśmy jej mroczne tajemnice. Następnie przeszliśmy spacerkiem nad kanał portowy, by przedostać się z zachodniej na wschodnią stronę Ustki ruchomą kładką. Uczniowie mieli czas na zakup pamiątek. Spacerując ustecką promenadą z niewielkiej odległości mogliśmy obserwować mewy – nadmorskie ptaki.
Z Ustki ruszyliśmy do Swołowa, które znajduję się w zachodniej części województwa pomorskiego. Należy do najstarszych i najlepiej zachowanych wsi Pomorza. Tutejszy wiejski krajobraz charakteryzuje zabudowa szachulcowa – stare domki w czarno – białą kratę, których budulcem jest drewno, glina i słoma. Jest znakomitym przykładem zachowania budownictwa szkieletowego, natomiast unikalne walory architektoniczne i przestrzenne wsi sprawiły, że określana jest mianem Krainy w kratę. Funkcjonuje tam Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, które zrobiło na nas ogromne wrażenie. Na pewno tam wrócimy.
Z Swołowa udaliśmy się do Słupska na posiłek w galerii Jantar, gdzie uczniowie mogli odpocząć i zjeść po całodniowej wycieczce i ruszyliśmy w drogę powrotną.
Najważniejszym celem naszej wycieczki było zachęcenie uczniów do odkrywania i poznawania świata, fascynacji nauką oraz historią naszej kaszubskiej ojczyzny.
Weronika Labuda