Jedzemë na wanogã do Dolëzna Jadwidżi !

Jedziemy na wycieczkę do Doliny Jadwigi!

8 października 2022r. dzieci klas I – III naszej szkoły, w ramach nauki języka kaszubskiego, uczestniczyły w kilkugodzinnej wycieczce do zagrody edukacyjnej „Chëcz” w Dolinie Jadwigi.

Zajęcia edukacyjne w formie warsztatów prowadziła pani Gabriela Tesmer. Gospodyni bardzo ciekawie przybliżyła ciężką pracę rolnika. Opowiedziała legendę o królowej Jadwidze i jakie znaczenie maja koloru haftu kaszubskiego. Dzieci z radością uczestniczyły w różnych zabawach po kaszubsku: podawaniu bulew, nawlekaniu i sznurowaniu butów kaszubskich.

Następnie zostaliśmy zaproszeni do stolików, na których czekało ciasto do wyrobienia małych bułeczek. Dzieci miały możliwość wykazania się kreatywnością i wyobraźnią. Razem z kaszubską kapelą państwa Teresy i Klemensa Klasów uczniowie wspólnie śpiewali piosenki, grali na instrumentach kaszubskich, układali puzzle i  tańczyli. Na wszystkich uczniów czekał ciepły poczęstunek-  placki ziemniaczane.

Pogoda tego dnia była piękna. Na łące czekał na dzieci plac zabaw  z kulkami oraz pole golfowe Dużą atrakcją tego dnia był również przejazd agrobusem, w którym  dzieci mogły podziwiać krajobraz kaszubski.

Wracaj z Doliny Jadwigii odwiedziliśmy jeszcze Ołtarz Papieski w Sierakowicach, zbudowany z okazji pielgrzymki papieża Jana Pawła II  do Polski.  Dzieci dowiedziały się ,że znajduję w Parku Kulturowym Ośmiu Błogosławieństw. Uczniowie dowiedzieli się również czego jest symbolem i co przedstawia –  rozpiętą sieć, symbol kaszubskich rybaków, którą podtrzymują dwa ptaki w locie.

Tuż obok znajduję się mały neogotycki kościół pw.  Św. Marcina z przełomu XIX-XX wieku . W ciszy podziwialiśmy piękno i formę małego Kościoła.

Na koniec wycieczki był poczęstunek w Mac’Donalds.

Weronika Labuda