Dokarmianie i obrączkowanie ptaków

We współpracy z  przedstawicielami Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego uczniowie najmłodszych klas mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach dotyczących  dokarmiania  i  obrączkowani ptaków. Dzieci dowiedziały się, że dokarmianie ptaków zimą to dobry sposób, aby pomóc im przetrwać w trudnych warunkach. Wiele z nich ma trudności w znalezieniu pożywienia w okresie zimowym, dlatego warto im pomóc. Pożywienie powinno być oparte na naturalnych i świeżych produktach, takich jak ziarna, orzechy, suszone owoce, gotowe mieszanki dla dzikich ptaków lub kule tłuszczowe. Ważne jest, aby dokarmianie odbywało się regularnie, ponieważ ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dostarczaniu im pożywienia mogą być dla nich niebezpieczne.

Obrączkowanie ptaków to jedna z najbardziej rozpowszechnionych technik stosowanych w badaniu życia ptaków . Polega na znakowaniu ptaków metalowymi obrączkami zakładanymi na nogę. Dzięki nim jesteśmy w stanie poznawać historię życia poszczególnych osobników, poznawać trasy ich wędrówek, dowiedzieć się, jaka jest średnia i maksymalna długość życia. W okresie zimowym ptaki najczęściej znakuje się podczas żerowania przy karmniku.

Zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości, wzbogaciły ich wiedzę i dostarczyły wielu emocji i wrażeń.

Anna Ebertowska