Czytanie ma moc

Klasa 2 b wraz z bajkowym bohaterem Kefirem udali się w kolejną podróż. Tym razem  inspiracją była książka  Christiane Dorion  pt. „Wynalazcy. Poznaj zwierzęta, które inspirują świat nauki.” Pierwszym zadaniem było posegregowanie odpadów do odpowiednich koszy. To zadanie nie sprawiło uczniom żadnego problemu. Zatem  dzieci przeszły do kolejnego zadania, w którym zamieniły się w  Kreatywatora leśnych kontenerów. Następnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i refleksjami jak wiele możemy nauczyć się od zwierząt wykorzystując ich umiejętności. Na przykład ubrania kamuflujące dla żołnierzy to cechy kameleona.  Przyssawki gekona, pajęczyna pająka, plastry miodu, furto pingwinów to również niesamowite umiejętności warte skopiowania w świecie ludzi.

W kolejnej podróży dzieci poznały jak ośmiornica potrafi się kamuflować i  naśladować- to mistrzyni kamuflażu.  Dzięki humbakowi  poznali jak można wykorzystać jego nietypową budowę płetwy. Na koniec uczniowie rozwiązali krzyżówkę, która pokazała  wskazówkę do następnej przygody.

Celem projektu „Czytanie ma moc” jest rozbudzenie w uczniach pasjach czytelniczych, rozwijanie kreatywności, rozbudzanie zamiłowań przyrodniczych.  Dzieci doskonaliły budowanie relacji społecznych poprzez pracę w grupie, rozwijały umiejętności wypowiadania się na forum klasy,  a także rozwijały swoje kompetencje kreatywne i artystyczne.

Marta Browarczyk