Co w trawie piszczy ?

Pomimo jesiennej aury, uczniowie naszej szkoły nie zwalniają tempa i codziennie szukają nowych przygód. Jesień to idealny czas na wspólną obserwację zmian, jakie zachodzą w przyrodzie.

W tym celu uczniowie klas 6a, 6b i 3b szkoły podstawowej udali się do Schodna na warsztaty terenowe, gdzie w otoczeniu pięknej przyrody zgłębiali wiedzę dotyczącą porostów. Pani przewodnik opowiedziała o budowie i funkcjonowaniu tychże wyjątkowych organizmów. Uczniowie poznali rolę porostów, jako narzędzi w ocenie naturalności zbiorowisk leśnych, a także stanu czystości powietrza. Chociaż organizmy te przystosowane są do życia w trudnych warunkach, to z roku na rok ich liczba systematycznie spada, a to wszystko za sprawą zanieczyszczeń środowiska, na które są one bardzo wrażliwe.

Po powrocie z lasu na uczniów czekało wiele niespodzianek. Gry edukacyjne, wystawy tematyczne, to tylko nieliczne propozycje przygotowane dla uczestników warsztatów. Każdy uczeń mógł chociaż przez chwilę poczuć się jak „młody biolog”, obserwując przygotowane preparaty pod mikroskopem. Dzieciom tak bardzo spodobała się wycieczka, że już teraz wyraziły chęć uczestnictwa w kolejnej edycji tych warsztatów.

 

Jolanta Jereczek,

Wioleta Czapiewska

Ilona Kościelska

« z 2 »