Wyjazd do MUZEUM ETNOGRAFICZNEGO WE WDZYDZACH

Uczniowie klas 1 a oraz 1 b w tym roku szkolnym uczestniczą w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym pt. „Z kulturą mi do twarzy”, w ramach którego realizują zadania uczące  szacunku dla tradycji  oraz wzmocnienia poczucia tożsamości regionalnej.

Jednym z zadań była wycieczka do miejsca związanego z kulturą regionu, którym dla uczniów klas 1 jest Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Celem podróży było zwiedzenie ponad
50 obiektów z Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich, takich jak; chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze, świadczące o różnorodności budownictwa wiejskiego z okresu od XVII do XX wieku. Ponadto uczniowie mieli okazję poznać historię malarstwa na szkle, technikę wykonywania i zdobnictwo kaszubskich szklanych obrazów poprzez udział w warsztatach muzealnych. Niezmiernie ważne jest poznanie historii swojego regionu oraz popularyzacja wiedzy o kulturze ludowej Kaszub.

Maria Plata
Bożena Skwierawska