„Wanoga” uczniów kl. I i II do Gdańska

25 października br. uczniowie klas I i II pojechali pod opieką p. A. Ebertowskiej, p. A. Wołoszyk i p. G. Schramke na wycieczkę edukacyjną z języka kaszubskiego do Gdańska. Pogoda na taką eskapadę była wyborna. Wpierw grupa pospacerowała Długim Targiem do Bazyliki Mariackiej, gdzie p. Schramke opowiedział legendy kaszubskie związane z tą świątynią (np. jak to pewnemu stolemowi zawdzięczamy akurat taki, a nie inny wygląd jej wieży). Następnie pomaszerowano do Ośrodka Kultury Morskiej, a tam wpierw podczas zajęć edukacyjnych uczniowie sprawdzali „dlaczego woda jest mokra”, a następnie na wystawie interaktywnej badali rozmaite zjawiska fizyczne i rozwiązania inżynieryjne, a także np. próbowali wczuć się w rolę sterników i nawigatorów. Kolejnym punktem programu, przy okazji nauki języka kaszubskiego, miało być przepłynięcie promem Motławy i zwiedzenie słynnego statku-muzeum „Sołdek”. Niestety, prom był tego dnia uszkodzony i trzeba było się na „Sołdka” przejść. Pierwszy po II wojnie światowej zbudowany w stoczni gdańskiej statek także zainteresował uczniów. Czas jak zwykle minął więc za szybko i ani się obejrzano, trzeba było wracać do domu.