„Poznaj Polskę” – Wrocław – stolica Dolnego Śląska

W ramach projektu „Poznaj Polskę” uczniowie klas VII B, VII C i VIII B wybrali się na wycieczkę do Wrocławia, która odbyła się w dniach 8-10 listopada 2021. Podczas wyjazdu troskliwą opieką zostali otoczeni przez p. Annę Schütz, p. Annę Grau, p. Mariolę Cybulę oraz p. Łukasza Flisikowskiego.

W drodze do stolicy Dolnego Śląska młodzież zatrzymała się w Rogalinie, gdzie podziwialiśmy zabytkowy pałac oraz otaczający go park, gdzie występują licznie rozmieszczone wspaniałe okazy dęba szypułkowego. Wiele z nich to pomniki przyrody – niekwestionowane ikony wielkopolskiego krajobrazu. Najsłynniejsze, o imionach LECH (6,33 m obwodu), CZECH (7,35 m obwodu) i RUS (9,15 m obwodu) oraz DĄB EDWARDA (6,18 m obwodu).

Kolejny dzień wycieczki był bardzo intensywny. Zwiedzanie rozpoczęło się od Muzeum Narodowego, w którym podziwiać można zbiory obejmujące przede wszystkim malarstwo i rzeźbę, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki całego Śląska. Będąc we Wrocławiu nie można nie zobaczyć Panoramy Racławickiej. To jedno z najważniejszych i najwspanialszych dzieł dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Panorama Racławicka ma aż 114 metrów długości i 15 metrów wysokości. Kolejnym ciekawym miejscem było niewątpliwie Muzeum Pana Tadeusza, w którym uczniowie wzięli udział w lekcjach muzealnych „A mury runą” o obywatelskim nieposłuszeństwie oraz „Świat Pana Tadeusza”. Następnym punktem na trasie zwiedzania było Muzeum Farmacji Uniwersytetu Medycznego. Jest to Muzeum poświęcone historii nauki i rozwojowi wiedzy z zakresu zdrowia i leczenia. Na zakończenie młodzież wraz z przewodnikiem zwiedzała Ostrów Tumski, najstarszą, zabytkową część Wrocławia.

Ostatni dzień wycieczki uczniowie spędzili zwiedzając Halę Stulecia, nazywaną „perłą wrocławskiego modernizmu”. Ponadczasowa bryła wraz z otaczającymi ją terenami zielonymi stanowi wyjątkowe miejsce spotkań. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Historyczne, w którym młodzież wzięła udział w lekcji muzealnej „1000 lat Wrocławia”. W późnych godzinach wieczornych młodzież wróciła do domu.

« z 3 »