OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W BIBLIOTECE

29 września w naszej bibliotece obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Spotkanie odbyło się w zawężonym gronie z zachowaniem reżimu sanitarnego. Udział w spotkaniu wzięli uczniowie klas I szkoły podstawowej z wychowawcami oraz dyrektor szkoły pani Iwona Kuśmierczuk i wicedyrektor pani Anna Wołoszyk.

Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, a także nabywanie przyjemności z czytania i słuchania oraz kształtowanie wśród uczniów postawy czytelniczej. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawcy tej inicjatywy przypominają, że głośne czytanie dzieciom stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.

Organizatorzy zadbali o odpowiedni wystrój, oprawę muzyczną. Do udziału w tej akcji jako lektorów zaproszono przedstawicieli lokalnej społeczności panią sołtys Wielkiego Klincza Bernadetę Hamerską i przedstawicielkę Rady Rodziców panią Natalię Jakusz Gostomską. Jako lekturę do czytania  wybrano „Szewczyka Dratewkę” Janiny Porazińskiej i „Nie płacz Koziołku” Siergieja Michałkowa.  Czytanie bajek wzbudziło zaciekawienie i zachwyt u uczniów.

Pomiędzy czytanymi bajkami uczniowie zaśpiewali piosenkę „Podróż z  książką” oraz uczeń kl. 1a Kornel Woźny wyrecytował wiersz związany tematycznie z uroczystością.

Zachęcamy wszystkich rodziców, aby codziennie 10–15 minut przeznaczyli na głośne, wspólne czytanie.

Zapraszamy wszystkich czytelników do częstego odwiedzania naszej  biblioteki.

Renata Abramowska i Maria Plata