DOBRY CZAS NA CZYTANIE!!!

„Bez względu na to, ile masz zajęć drogi rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie”.

Jim Trelease

 

Szanowni Rodzice.

Zwracam się do Was z prośbą, abyście podjęli trud codziennego, systematycznego czytania dzieciom. Jak zapewne nieraz słyszeliście poprzez media, w naszym XXI wieku, rośnie pokolenie, które nie potrafi mówić, czytać  i rozmawiać. Nie rozumie prostych tekstów i poleceń. Jest to wynikiem nieobcowania ze słowem mówionym i czytanym. Zadaniem rodziców jest nauczenie dzieci zamiłowania do książek. Nie da się tego zrobić bez poświęcenia im czasu, wspólnych rozmów, ciepła i przytulenia. Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika się wychowuje.

Z powodu konieczności przebywania w domach, wymuszonej przez zaistniałą sytuację, „Dobry czas na czytanie”. Celem jest zachęcenie wszystkich do pożytecznego sposobu spędzania czasu.

Wasze dzieci są czytelnikami naszej biblioteki. Mogą samodzielnie korzystać z jej zbiorów.  W  bibliotece jest wolny dostęp do półek, co oznacza, że każde dziecko, już od najmłodszych klas może przyjść do biblioteki samo, podejść do półki i samodzielnie wybrać książkę do czytania. Sprawia im to ogromną frajdę. Mogą przy tym zawsze liczyć na pomoc bibliotekarza. Zwracam się do Państwa z prośbą o zachęcanie dzieci do korzystania ze zbiorów biblioteki. Nasza biblioteka dba, by księgozbiór był bogaty w nowości książkowe dla dzieci i młodzieży i systematycznie uzupełnia.

Czytać możecie Państwo dzieciom,  odwracając ich uwagę od otaczającej rzeczywistości i wzmacniając poczucie bezpieczeństwa. Czytać mogą dzieci same, zwłaszcza starsze.

Można z pociechami porozmawiać o książkach, podzielić się uwagami , zachęcając do poprawnego mówienia. Można zachęcić do kreatywności, proponując narysowanie ilustracji do tekstu lub wymyślenie i zapisanie własnego, innego zakończenia. Stwierdzono poprzez wykonane badania, że czytanie skutecznie niweluje stres – już 6 minut czytania obniża poziom stresu aż  o 60 %.

Ponadto z czytania wynikają też inne korzyści o długofalowych skutkach. Czytanie buduje kompetencje społeczne i emocjonalne, rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, wpływa na utrwalenie zasad ortografii i interpunkcji, poszerza wiedzę, daje poczucie pewności siebie. Jest podstawą sukcesów w nauce.

Nasz apelCZYTAJCIE!

Głośno. Cicho. Osobno. Razem. Choć przez 20 minut codziennie.

Pokażcie Państwo dzieciom, że książka jest Wam bliska, że sami też czytacie, macie swoje ulubione tytuły.

Na zakończenie przytaczam słowa  Ireny Koźmińskiej, zwolenniczki codziennego czytania dzieciom i inicjatorki kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”:

 „Czytanie jest jak witamina i szczepionka. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu”.

Liczę na Państwa współpracę z biblioteką, życzę cierpliwości i wytrwałości we wspólnym czytaniu z dziećmi. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!

Renata Abramowska