BEZPIECZNE WAKACJE

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI W NASZEJ SZKOLE

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, dlatego do naszej szkoły zaprosiliśmy przedstawicieli policji, którzy w ramach szkolnej akcji „Bezpieczne Wakacje” spotkali się z uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum.

Prelekcja dotyczyła uświadomienia dzieciom zagrożeń czyhających podczas letniego wypoczynku, pobytu w domu bez opieki rodziców, obowiązku korzystania z kąpielisk strzeżonych z udziałem ratownika oraz o wszelkiego rodzaju zagrożeniach wynikających z kąpania się na „dzikich akwenach”, m.in. żwirowiskach, stawach, strumykach a także o konsekwencjach skakania do wody na „główkę ”.

Omówiono także zasady bezpiecznego zachowania w domu, na drodze, w lesie, w gospodarstwach rolnych oraz na wszelkiego rodzaju imprezach plenerowych.

Ponadto w trakcie spotkania miały miejsce niecodzienne zajęcia z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli. Funkcjonariusze zaprezentowali młodzieży skutki wynikające  z zażywania substancji psychoaktywnych. W celu lepszego zrozumienia i zobrazowania poruszanych tematów młodzi ludzie mieli możliwość założenia narkogogli  i alkogogli; specjalnych  okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po wypiciu alkoholu lub po spożyciu narkotyków.  Każde ćwiczenie najpierw było wykonywane bez okularów, by porównać efekt tych samych czynności na trzeźwo i pod wpływem alkoholu czy też narkotyków. Okazało się, że założenie tych innowacyjnych okularów skutkuje podwójnym widzeniem,  spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków,  pogorszeniem koordynacji ruchowej, zniekształceniem widzianego obrazu, oraz zniekształceniem widzenia kolorów.

Było sporo śmiechu i zabawy wśród dzieci i młodzieży, ale te ćwiczenia dały pełną świadomość tego, jak trudno wykonywać zwykłe czynności po spożyciu alkoholu czy też narkotyków i uzmysłowiły, że można zrobić sobie lub innym ludziom krzywdę.

Wioleta Kosznik